Leksykon polskich kompozytorów emigracyjnych - stypendium twórcze MKiDN

leksykon-polskich-kompozytorow-emigracyjnych-stypendium-tworcze-mkidn

Publikacja Kompozytorzy polscy na emigracji. Przewodnik (XX wiek), która powstaje pod redakcją Redaktor Naczelnej czasopisma MEAKULTURA, Marleny Wieczorek, to pierwszy tak obszerny i wielowątkowy leksykon polskich kompozytorów emigracyjnych. Projekt ma na celu dokumentację oraz popularyzację wiedzy na temat dorobku artystycznego i losów polskich twórców, którzy w XX wieku przebywali na emigracji. Leksykon składa się z dwóch części – na pierwszą złoży się szereg artykułów, które temat emigracji pokażą z różnych perspektyw badawczych, w drugiej, bardziej encyklopedycznej, sylwetki kompozytorów zostaną przedstawione w formie ankiet, na których pytania odpowiedzą specjaliści, zajmujący się dorobkiem wybranych twórców.  

Do udziału w tym przedsięwzięciu włączył się szereg znakomitych muzykologów i badaczy – wśród autorów znaleźli się: Danuta Gwizdalanka, Iwona Lindstedt, Jolanta Guzy-Pasiak, Aleksander Laskowski, Agnieszka Cieślak, Mariusz Gradowski, Grzegorz Piotrowski, Krzysztof Stefański, Marlena Wieczorek oraz Beata Bolesławska-Lewandowska, która jest również opiekunem merytorycznym publikacji.

Teksty powstają dzięki stypendium twórczemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja MEAKULTURA chciałaby wydać leksykon w formie książkowej – obecnie poszukuje współwydawcy.

To pierwsza publikacja w polskiej literaturze, która zgłębia temat emigracji wśród kompozytorów XX wieku tak przeglądowo – obok twórców z kręgu muzyki poważnej przybliżając również artystów z dziedziny muzyki popularnej i filmowej – a także w tak oryginalny sposób – suche fakty biograficzne zastąpi atrakcyjna forma pytań do specjalistów, którzy opowiedzą zarówno o twórczości, jaki i o osobowości i anegdotach z życia muzyków. Wierzymy zatem, że ten niezwykły projekt już niedługo trafi do rąk czytelników.

 Zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Zobacz inne artykuły w kategorii DYGRESJE »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.