Aleksander Nowak

BIOGRAFIA

aleksander-nowak

Aleksander Nowak – kompozytor urodzony 18 grudnia 1979 roku w Gliwicach – uznany jest za jednego z najciekawszych przedstawicieli wśród twórców młodego pokolenia. W swoim rodzinnym mieście uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st., w której pobierał naukę gry na gitarze, ale i podejmował pierwsze próby kompozytorskie pod kierunkiem Uliany Biłan, ostatecznie decydując się na wybranie drugiej z dyscyplin.

W 2001 roku Nowak rozpoczął naukę w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie kompozycji prof. Aleksandra Lasonia, jednego z reprezentantów tzw. „pokolenia stalowowolskiego”, cenionego w polskim środowisku muzycznym twórcy i pedagoga. Kończąc studia magisterskie z wyróżnieniem (kompozycją Wyspa wichrów i mgieł), jako laureat stypendium Moritz von Bomhard Fellowship, Nowak rozwijał swoje umiejętności na University of Louisville podczas dwuletniej nauki u Steve'a Rouse'a. Po powrocie do kraju Nowak podjął działalność pedagogiczną na swojej macierzystej uczelni, w której obecnie jako adiunkt na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu prowadzi zajęcia z zakresu instrumentacji, współczesnych technik kompozytorskich (bliski mu minimalizm), podstaw kompozycji oraz partytury współczesnej. W roku 2010 otrzymał stopień doktora.

Twórczość Aleksandra Nowaka w niedługim czasie od zakończenia jego edukacji na katowickiej Akademii Muzycznej zaczęła budzić zainteresowanie, a sam kompozytor dość szybko uzyskał mocną pozycję w środowisku muzycznym (szczególną uwagę zwrócił na niego jeden z najwybitniejszych polskich krytyków muzycznych, Andrzej Chłopecki). Last Days of Wanda B. na orkiestrę smyczkową w 2008 roku zostało nominowane do Nagrody Mediów Publicznych OPUS, a Fiddler's Green and White Savannas Never More reprezentowało muzykę polską podczas 54. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Nowak znalazł się również w gronie laureatów nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2010, która została mu przyznana w uznaniu za kompozycje Król Kosmosu znika. Koncert na orkiestrę, nici i fortepian oraz operę kameralną Sudden Rain, w których to dziełach wykazał się odwagą w łączeniu znanych idiomów stylistycznych ze świeżością kompozytorskiego spojrzenia[1]. Wśród pozostałych nagród przyznanych kompozytorowi znajdują się m.in. Stypendium Młoda Polska, Nagroda Prezydenta Miasta Gliwice, Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego czy University of Louisville Dean's Citation.

Kompozycje Nowaka powstawały na zamówienia festiwali takich jak m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (Ciemnowłosa dziewczyna w czarnym sportowym samochodzie pisana dla The London Sinfonieta w 2009), Sacrum – Profanum w Krakowie ( Night Transit na orkiestrę kameralną i Hit II z 2012, wykonane przez nowojorski zespół Alarm Will Sound), czy tyska Śląska Jesień Gitarowa (Koncert na gitarę w stroju osobliwym i orkiestrę kameralną 2012). Utwory Nowaka brzmiały również poza granicami kraju, m. in. we Lwowie, Moskwie, Nowym Jorku czy Pradze.

Twórczość Nowaka została utrwalona na kilku albumach płytowych. Dwa z nich – monograficzne - to zarejestrowany w 2009 roku Fiddler's Green (wydany przez Polskie Radio i Śląskie Towarzystwo Muzyczne) oraz 3x4+8 z 2012 roku (wydane przez CD Accord). Kompozycje Nowaka zostały wydane również w ramach Kroniki Dźwiękowej Warszawskiej Jesieni w latach 2008, 2009 i 2011.

Nowak stworzył również muzykę do kilku projektów wizualnych, w tym do cenionego i wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego W poszukiwaniu legendy (2007) autorstwa Konstantego Kulika.


Edycją twórczości Nowaka od początku jego działalności twórczej zajmuje się Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Kompozytor ma dwóch uzdolnionych braci: Bartłomieja, artystę – grafika, oraz Cezarego, powszechnie znanego w mediach jako "Cezik", promującego swoją twórczość za pośrednictwem kanału internetowego youtube.

Archiwum prywatne kompozytora

-----------------------------

[1] http://www.polmic.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1077%3Agwarancja-kultury-2011-dla-aleksandra-nowaka&Itemid=50&lang=p

Tekst: Agnieszka Nowok

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.