Tomasz J. Opałka

WYPOWIEDZI WŁASNE

tomasz-j-opalka

A najprzyjemniejszy jest sam akt tworzenia. Żeby pisać muzykę, trzeba ją gdzieś tam czuć. Zazwyczaj tworzy się kilka miesięcy. [...] Ja należę do kompozytorów, którzy wolą pisać szybko, bo po dłuższym czasie nie utożsamiam się z takim materiałem, czuję się nim zmęczony, zaczynam coś zmieniać i cały proces się znów wydłuża. [...] Staram się pisać około minuty muzyki dziennie. To jest dużo. Kiedy skończę utwór, wracam do niego, uzupełniam instrumentację.[...] Ktoś kiedyś powiedział, że w mojej muzyce słyszy melodie "jak z filmów akcji”. Coś w tym musi być, bo przecież taka jest dzisiejsza, szybko zmieniająca się rzeczywistość. [...] Sam miałem kilka prawykonań bardzo nieudanych, gdzie orkiestra nie dała rady. To w jakiś sposób zraża, zwłaszcza gdy komponuje się np. dziewięć miesięcy i ktoś w kilka minut niszczy ten dorobek. Oczywiście, jeśli utwór się spodoba, to nabiera życia i jest grany.

 Wywiad Wojciecha Wyszogrodzkiego z Tomaszem Opałką, ma 30 lat i robi karierę w Hollywood, "Gazeta Lubuska" 10.11.2013.

 

[...] W ogóle współczesność mnie inspiruje, nie tylko muzyka. Ten zmechanizowany, zurbanizowany świat. Także pęd, szybkie życie, dużo napięć. Gdzieś to się w twórczości odbija. [...] Inspirują mnie też rzeczy, czy raczej stany, sytuacje, których już nie ma, na przykład spokój, cisza. Zawsze podyktowane to jest jakąś emocją, uczuciem.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol, wywiad z Tomaszem Opałką, w: Dźwięki, szepty, zgrzyty Wywiady z kompozytorami, "Fronda" 2013, s. 294-295.

Staram się muzykę pisać tak, żeby była atrakcyjna i dla mnie. Może przez to trochę przeładowuję swoje utwory . Dziś już to wiem. Przeładowanie w pewnym momencie prowadzi do przesytu i nudy. [...]. Nie piszę muzyki konceptualnej, która wynika z algorytmów czy równań matematycznych i którą można pisać bez względu na nastrój, porę dnia... Dla mnie muzyka jest żywą materią, która pochodzi od człowieka i coś ze sobą niesie. To jest staroświecki pogląd, ale tylko taka muzyka daje mi radość.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol, wywiad z Tomaszem Opałką, w: Dźwięki, szepty, zgrzyty Wywiady z kompozytorami, "Fronda" 2013, 299-300.

 

 

Tekst: Grzegorz Dąbrowski, Marlena Wieczorek

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.