Tomasz J. Opałka

tomasz-j-opalka

Wiele jego utworów odbiega od awangardowych trendów. W kontekście stylów i postaw kompozytorskich skupionych na matematycznym zabiegach, muzyka Opałki brzmi „klasycznie”. Pierwszy kontakt z nią prowadzi do refleksji, że jest ona bardzo zakorzeniona w tradycji, jednak bliższe obcowanie odkrywa coraz to ciekawsze rozwiązania i efekty brzmieniowe.
Nie narzucając sobie granic estetycznych i posługując się środkami adekwatnymi do wyrażenia siebie, jako twórcy, Opałka wydeptuje niełatwą ścieżkę w muzyce współczesnej. Stanowczość poglądów czyni zeń twórcę interesującego, godnego uwagi choćby przez sam fakt osadzenia swej stylistyki w historii. Jego muzyka wyrasta z gmachu tradycji, dobudowuje kolejne piętra lub te już zbudowane urządza po swojemu.
Szczerość wypowiedzi okazała się wartością nadrzędną w świecie wciąż zdominowanym przez potrzebę eksperymentu, dlatego Tomasz Opałka nie jest rewolucjonistą. To twórca – artysta, nie naukowiec. Szanując estetyki, tak klasycyzujące, jak i awangardowe, wywodzi swój muzyczny język z potrzeb własnej ekspresji, czerpiąc z otaczającego go świata to, co dlań najistotniejsze.

Tekst: Grzegorz Dąbrowski, Marlena Wieczorek

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.