Sławomir Kupczak

WYPOWIEDZI WŁASNE

slawomir-kupczak

[...] zakorzenienie w tradycji jest ważne, jeśli chodzi o moją twórczość. To jest punkt wyjścia. Ciągle odwołuję się do różnych technik kompozytorskich, konwencji. Miałem na przykład z początku duży kłopot z muzyką elektroakustyczną, ponieważ nie znałem jej historii i wobec tego trudno mi było tworzyć.

Wbrew pozorom pisanie na komputer i na instrumenty akustyczne nie różni się niczym zasadniczo. Dla mnie najważniejszy jest, w skrócie mówiąc, wybór początkowego materiału dźwiękowego, struktury. Jeśli widzę, że wstępne założenia prekompozycyjne są na tyle nośne, czyli, że mogę je rozwinąć np. w 15 minutowy utwór – to zaczynam pisać. Oczywiście zanim zacznę stawiać nuty, długo noszę się z pomysłami, taki czas inkubacji jest konieczny.

Mój prof. od kompozycji Jan Wichrowski stwierdził charakteryzując moje utwory, że ich cechą szczególną jest zmienność w niezmienności. Jednak na pierwszy plan rzuca się przede wszystkim powtarzalność [...]. Wydaje mi się, że w wielu utworach świadomie lub mniej stosuję pewne rozwiązania, które mnie jakoś charakteryzują. Stanisław Krupowicz mówi nawet o „C-dur Kupczakowskim”, ponieważ ten dźwięk lub akord często pojawia się w kluczowych dla utworu momentach.

Wszystkie wypowiedzi pochodzą z: Ewa Szczecińska, Jan Topolski, Sławek Kupczak – wywiad, "Glissando".

 

Im dłużej zajmuję się komponowaniem tym większe odczuwam trudności z nim związane. Wynika to chyba z faktu, że staram się pisać własną muzykę nie oglądając się na mody, trendy lub opinie krytyków. Jeszcze kilka lat temu byłem pod silnym wpływem twórczości innych kompozytorów. Nadal interesuję się tym, co powstaje na świecie, ale nie ma to już bezpośredniego wpływu na to jak piszę.

Z korespondencji prywatnej S. Kupczaka z Marleną Wieczorek, 09.12.2013.

 

Wywiad z kompozytorem można posłuchać TUTAJ:

Archiwum kompozytora

 

Tekst: Krzysztof Stefański, Marlena Wieczorek

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.