Paweł Mykietyn

BIOGRAFIA

pawel-mykietyn

Paweł Mykietyn urodził się 20 maja 1971 roku w Oławie. Muzyczne próby podejmował bardzo szybko, choć formalną edukację rozpoczął znacznie później.

Gdy miałem sześć lat, rodzice kupili mojej siostrze pianino. Od razu zacząłem na nim grać, a pierwsze poznane dźwięki zacząłem składać po swojemu. Natomiast do szkoły muzycznej poszedłem późno, bo dopiero w wieku 14 lat. Zresztą bardzo się wtedy zdziwiłem, gdyż dowiedziałem się, że nikt z moich kolegów nie komponuje[1].

Ważny przystankiem na jego artystycznej drodze był Wrocław, gdzie uczył się gry na klarnecie w Liceum Muzycznym, a jednocześnie komponował. Pierwsze wskazówki dotyczące kompozycji otrzymywał od Andrzeja Kosendiaka, który otoczył go pedagogiczną opieką. Po maturze rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej – w klasie kompozycji Włodzimierza Kotońskiego i klarnetu Ludwiga Kurkiewicza. Już w 1990 roku zdobył pierwszą ważną nagrodę – II miejsce na konkursie kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego. Trzy lata później utworem La Strada zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień”.

W 1995 jego utwór 3 for 13 zamówiony przez Andrzeja Chłopeckiego dla Polskiego Radia otrzymał pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii muzyki kompozytorów do lat trzydziestu, a w 1996 r. jego Epifora zdobyła pierwszą lokatę w kategorii utworów młodych kompozytorów na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie.

Paweł Mykietyn przez wiele lat był też koncertującym klarnecistą, dla założonego przez niego zespołu Nonstrom, działającego od 1990 – 2005 roku,  powstało wiele utworów.

Od 1996 tworzy muzykę do większości przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego. Jest też autorem muzyki do filmów Mariusza Trelińskiego i Małgorzaty Szumowskiej, Jerzego Skolimowskiego i Andrzeja Wajdy.

W styczniu 2000 otrzymał Paszport Polityki. W tym samym miesiącu jego kompozycja 3 for 13 była prezentowana na MIDEM Classique w Cannes. W czerwcu 2008 został laureatem Nagrody Mediów Publicznych Opus za II Symfonię. W 2011 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku otrzymał prestiżową nagrodę Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu Essential Kiling Jerzego Skolimowskiego.

Jest dyrektorem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie. Mieszka w Warszawie, ale latem łatwiej go spotkać nad polskim morzem.

Autorka: Karolina Balcer

------------------------

[1] Komponuję autobiografię – z Pawłem Mykietynem rozmawia Anna Grużewska „Polityka” - nr 7 (2232), 12.02. 2000.

Tekst: Agata Kwiecińska

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.