Paweł Mykietyn

pawel-mykietyn

Dla Pawła Mykietyna tworzenie muzyki było najbardziej naturalną formą jej uprawiania. Komponować zaczął jeszcze zanim rozpoczął formalną edukację muzyczną W młodzieńczych utworach tego twórcy słuchacz odnajdzie wyraźne nawiązania do tradycji. Mykietyn żongluje konwencjami, zostawia odbiorcy różne drogowskazy, by później z rozbrajającym uśmiechem wyprowadzić go w pole. W fazie poprzedzającej komponowanie nie ma jednak mowy o zabawie. Jest ścisła koncepcja, misternie skonstruowany plan, który stanowi podstawę do dalszej pracy.
Zmianę języka muzycznego zwiastowało użycie mikrotonów, przeniesienie w świat brzmień nieoczywistych, do których nasze ucho nie jest przyzwyczajone. Mimo to gra z muzyczną przeszłością, świadoma czy podświadoma, wciąż jest w twórczości Mykietyna obecna.
Matematyczne wyliczenia, tworzenie skomplikowanych modeli kompozycji to tylko jedna z metod pracy kompozytora. Jego muzyka teatralna i filmowa powstaje zupełnie inaczej. Od kilkunastu lat Mykietyn współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim. Jego praca nie polega na dostarczaniu gotowych dźwiękowych tapet, lecz na na współtworzeniu spektaklu od początku do końca. Kompozytor uczestniczy w próbach, podczas nich improwizuje, szuka muzycznych pomysłów, sprawdza je na gorąco.
Czy Paweł Mykietyn ciągle zmienia oblicza, czy pozostaje jednak ten sam od lat? Wzruszający nas, bez względu na użyte środki, prowokujący do myślenia, szukający… jak sam mówi – piękna.

Tekst: Agata Kwiecińska

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.