Marcin Stańczyk

WYPOWIEDZI WŁASNE

marcin-stanczyk fot. Aleksandra Chciuk

W kompozycji wydaje mi się bardzo ważne, by nie ugrzęznąć w gąszczu wyimaginowanych procedur czy koncepcji. Przecież muzykę piszemy w pewnym sensie po to, żeby ktoś ją zagrał i ktoś wysłuchał. Nie mówię, że dla nich, bo takie twierdzenie uważam za oszustwo. W gruncie rzeczy kompozytor pisze przede wszystkim dla siebie.

Cyt. za: A. Brzozowska, W kotle musi buzować, "Twoja Muza" nr 1/2007, s. 36-38.

 

Dla mnie moja muzyka nie jest żadnym eksperymentem. Staram się ją "znajdować". Eksperyment zakłada, że coś się bada i to jest jego główny cel. Nieważne, czy się go osiągnie, czy nie. Tymczasem przeważnie jak już coś wymyślę i muzycy to odpowiednio wykonają, to muzyka jest taka, jak ją sobie wyobrażałem. Jakkolwiek stanowi pokłosie moich inspiracji, to jednak pozostaje "moją znalezioną muzyką". Nie dążę za wszelką cenę do wypracowania określonego stylu czy systemu, ale wiem, że to, co powstaje, przynajmniej w moim odczuciu jest moje. Wbrew temu, jak niektórzy to odbierają, nie koncentruję się zanadto na nowych technikach. Przecież każda, nawet najbardziej wyrafinowana technika, z momentem prawykonania utworu staje się "sztampowa", staje się kanonem. Nie chodzi więc chyba o to, żeby szukać technik, a raczej "muzyki" zgodnej z własną wrażliwością.

Rozmowa z Mają Baczyńską, tekst dostępny jest TUTAJ.

 

I have one little story. I met once before Sir Harrison Birtwistle. Four years ago, I participated in an Aldeburgh Jerwood Programme for writing opera in the U.K. Sir Harrison was invited only for one afternoon just to listen and comment on 15 short etudes. His general most important advice was please don’t make the music too complicated. So, I was not sure whether to participate in this competition this year because of the judge, but finally I am 35 now so it was my last chance to participate.

Sir Harrison Birtwistle said one more thing: try to recognize the difference between complicated and complex. I remember this advice as one of the most important for my musical thinking and my composition.

Fragment mowy wygłoszonej podczas ceremonii wręczenia Toru Takiemitsu Award, całość dostępna jest TUTAJ.

fot. Wojciech Wandzel, sacrumprofanum.com

Tekst: Anna Domańska

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.