Cezary Duchnowski

BIOGRAFIA

cezary-duchnowski

Wszystko zaczyna się nie od początku, zaczyna się dużo wcześniej. Ten cytat z opowiadań Piotra Jaska pojawia się w twórczości Cezarego Duchnowskiego i równie dobrze może dotyczyć jego drogi kompozytorskiej. Bo od czego właściwie zacząć? Od głównej nagrody na X Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Rzymie za monadę 3 w 2004 roku, sukcesu na skalę światową? Od ciepłego przyjęcia Triad na smyczki i komputer najpierw na festiwalu Musica Polonica Nova, a potem podczas kompozytorskiego debiutu na Warszawskiej Jesieni w 2002 roku? Od ukończenia studiów kompozytorskich u prof. Leszka Wisłockiego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w 1997 roku, czy może od ukończenia Podyplomowego Studium Muzykoterapii w 1995 roku? Od pierwszej uwzględnionej w oficjalnym wykazie kompozycji czy od pierwszego interdyscyplinarnego projektu artystycznego, zrealizowanego jeszcze w rodzinnym Elblągu? Spróbujmy zacząć od początku, mając jednak w pamięci, że obrany początek może nie być tym właściwym.

Kompozytor urodził się 25 lutego 1971 r. w Elblągu, gdzie otrzymał wykształcenie ogólne i muzyczne. Grał na skrzypcach, wiolonczeli, organach, trąbce, by wreszcie zdać eksternistycznie dyplom z fortepianu. Jeszcze w szkole zdradzało się jego upodobanie do improwizacji i działań zespołowych. Fascynował się teatrem i stworzył pierwszy interdyscyplinarny projekt artystyczny „Zabawa w ludzi”. W rozmowie z Ewą Szczecińską na pytanie o znaczenie miejsca urodzenia półżartem odpowiada: może jakoś krew wolniej mi płynie, bo jestem z Żuław, może piszę frazy z oddechem większym niż urodzeni i wychowani w wielkich aglomeracjach?[1] Do rodzinnych stron Duchnowski wprost nawiązuje jedynie we wczesnej kompozycji Impresje Żuławskie, jednak we wrześniu 2013 roku powrócił do Elbląga by w Galerii EL zaprezentować po raz pierwszy wspólny z Marcinem Rupocińskim projekt Muzyka Form Przestrzennych.

Po ukończeniu szkoły w 1990 r. kompozytor podejmuje studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i z tym miastem zwiąże się na tyle ściśle, że nikt dziś nie pomyśli o Duchnowskim inaczej jak o wrocławskim kompozytorze. W 1995 r. uzyskuje dyplom muzykoterapeuty, dwa lata później kończy studia w zakresie kompozycji u prof. Leszka Wisłockiego. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu z kompozycji w 1996 r. rozpoczyna pracę na swojej macierzystej uczelni. W 2002 r. uzyskał kwalifikacje I st. Jednym z ważniejszych przedmiotów, które prowadzi jest Realizacja Muzyki Komputerowej, efekt zaangażowania kompozytora w działalność Studia Kompozycji Komputerowej przy wrocławskiej uczelni. To w nim obok Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia i domowego studia powstawać będzie zwycięska monada 3. Duchnowski pełnił również funkcje prezesa wrocławskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, w tym czasie powołując do życia festiwal Musica Electronica Nova.

Z poznanymi we Wrocławiu przyjaciółmi-kompozytorami zakładał kolejne grupy artystyczne: Morphai z Marcinem Rupocińskim, Elettrovoce z Agatą Zubel i Phonos ek Mechanes z Pawłem Hendrichen i Sławomirem Kupczakiem. Zaangażowanie w liczne projekty zespołowe sprawia, że nie tylko kompozycje Duchnowskiego są licznie wykonywane w Polsce i na świecie, ale także często, a nawet częściej występuje jako wykonawca. Jego utwory prezentował szereg renomowanych zespołów nie tylko specjalizujących się w muzyce współczesnej, m.in. London Sinfonietta, MusikFabrik, Hilliard Ensamble, NOSPR, Orkiestra Kameralna Aukso, Orkiestra Muzyki Nowej, Kwartet Śląski czy Lutosławski Piano Duo.

Działalność kompozytorska i wykonawcza Duchnowskiego przyniosła mu wiele nagród i wyróżnień. Obok wspomnianej selekcji jego utworu na X Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Rzymie w 2004 r. także m.in. Nagrodę Muzyczną Wrocławia w 2004 r. i 2008 r., nagrodę specjalną dla zespołu Elettrovoce na festiwalu „Gaudeamus” w Holandii w 2005 r., nagrodę Związku Kompozytorów Polskich w 2012 r., nominację do Paszportu Polityki w 2005 r., nominację do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej w 2008 r., stypendia Heinrich-Strobel- Stiftung des SWR e.V. we Freiburgu, Ernst von Siemens Musikstiftung w Monachium, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na operę kameralną oraz Wojewody Dolnośląskiego na płytę 3 prozy.

Monada 3

www.duchnowski.pl

---------------------

[1] Dążenie Do Muzyki Prawdziwej. Cezary Duchnowski odpowiada na pytania Ewy Szczecińskiej, „Ruch Muzyczny” 2006 nr 11, str. 11.

Tekst: Krzysztof Stefański

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.