Artur Kroschel

BIOGRAFIA

artur-kroschel

Kompozytor, urodzony w 1973 roku w Szamotułach, związany z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta.[1] Absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie profesora Jana Astriaba i profesor Lidii Zielińskiej (klasa muzyki elektronicznej) był wielokrotnie wyróżniany programami stypendialnymi i nagrodami, do których należą m.in. stypendium firmy Davidoff dla młodego kompozytora oraz odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Artur Kroschel prowadzi intensywną działalność w zakresie popularyzacji muzyki współczesnej[2] jako wiceprezes Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, założyciel poznańskiego zespołu muzyki współczesnej SEPIA ENSEMBLE oraz dyrektor prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”.[3]

Swój warsztat kompozytorski rozwijał podczas Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej „Kraków – Stuttgart” w Krakowie oraz Międzynarodowych Warsztatów Twórczości Intermedialnej w Skokach. Rezultatem jego rozwoju  w dziedzinie kompozycji jest szereg nagród w konkursach kompozytorskich o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, jak np. wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie czy III Nagroda na Konkursie Kompozytorskim na utwór na orkiestrę w ramach X. Weimarer Frühjahrstage für zeitgenössische Musik w Weimarze.

Artur Kroschel był wielokrotnie zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach i koncertach muzyki współczesnej w kraju i za granicą – jego kompozycje były wykonywane podczas następujących festiwali:

 • Poznańska Wiosna Muzyczna,
 • Musica Polonica Nova we Wrocławiu,
 • Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach,
 • Warszawska Jesień (Koncerty Koła Młodych ZKP),
 • Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie,
 • Gaudeamus Music Week w Amsterdamie,
 • Dresdener Tage der zeitgenössischen Musik w Dreźnie,
 • Aspekte w Salzburgu,
 • Weimarer Frühjahrstage für zeitgenössische Musik w Weimarze,
 • Unerhörte Musik w Berlinie,
 • Suona Francese w Rzymie,
 • Światowe Dni Muzyki ISCM w Belgii,
 • Festival für aktuelle Musik Randspiele Zepernick,
 • Morelia Nueva Musica w Meksyku,
 • na koncertach muzyki współczesnej w Paryżu, Londynie, Rzymie, Moskwie, Neapolu, Barcelonie, Monachium, Sao Paulo oraz wielokrotnie na innych koncertach kompozytorskich.

W ostatnich latach skomponował utwór na koncert zamykający projekt Kulturjahr der Zehn, którego prawykonanie odbyło się w Filharmonii w Berlinie. W tym samym roku Artur Kroschel został zaproszony do projektu Labyrinthmaker 2007 zorganizowanego przez Pierrot Lunaire Ensemble Wien, w ramach którego wykonywano jego utwór na licznych koncertach organizowanych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Mimo młodego wieku kompozytor współpracował z wieloma wybitnymi zespołami kameralnymi i orkiestrami m.in. Ensemble Aleph, Sinfonietta Leipzig pod dyrekcją Johannesa Harneita, Pierrot Lunaire Ensemble Wien, Warehouse Ensemble pod dyrekcją Edwina Roxburgha, Modern Art Ensemble, Duo Namaste, Polish Violin Duo, an_Arche NewMusicEnsemble, Ensemble ON pod dyrekcją Gillesa Goberta, Idiom Project Ensemble, Sepia Ensemble, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, Jenaer Philharmonie pod dyrekcją Markusa L. Franka. Wielu uznanych solistów wykonywało jego dzieła, np. Linda Jankowska, Anna Zielińska, Bartosz Woroch, Anna Ziółkowska, Wacław Zimpel, Marzena Michałowska, Erik Drescher, Áshildur Haraldsdóttir, Ewa Murawska.

----------------------

[1] W roku 2008 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki, specjalność kompozycja w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

[2] Jedną ze wczesnych form działalności, mającą na celu popularyzację muzyki współczesnej, było objęcie stanowiska sekretarza Zarządu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

[3] Funkcję Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” pełni od 2011 roku.

Tekst: Ewa Fabiańska-Jelińska

Zobacz inne artykuły w kategorii Kompozytorzy 70'-80' »

Przeczytaj również

Patroni medialni
Partnerzy
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.